Araç Takip Sistemleri

Araç takip sistemleri, araçlarınızı gerçek zamanlı GPS sistemi ile takip etmenizi sağlar. Satış ekiplerinizin planlarını, mühendislerinizin programlarını ve teslimatlarınızı takip etmek için kullanılabilir. Araç takip sistemi, araçlarınızı ve sürücülerinizi daha etkili bir hale getirirken, giderlerinizi düşürür ve iş verimini artırır.

Araç Takip Sistemini Kullanmanın İşime ve Şirketime Faydaları Nelerdir?

 • Araç takip sistemi, araç kullanım giderlerinizi düşürür. Çünkü yolculuklarınızı daha verimli hale getirir ve böylece yakıt tüketimi düşer.
 • Araç bakım gereksinimlerinizi kolayca takip edebilirsiniz.
 • Sigorta şirketleri, araç takip sistemi kullanan şirketlerin, filo sigorta primlerini düşürür.
 • Araç takip sistemi ile sürücü verimliliğinizi rahatça takip edebilirsiniz.
 • Müşterilerinizi rahatça bilgilendirebilirsiniz. Çünkü araçlarınızı kontrol edebilir ve nerede olduğunu bilirsiniz.
 • Sürücülerin yerlerini öğrenmek için uzun telefon konuşmaları yapmanıza gerek kalmaz.
 • En iyi performans gösteren sürücünüzü ve onun nasıl çalıştığını bilirsiniz, böylece yeni sürücülerinizi daha iyi yetiştirebilir ve verimliliğinizi artırabilirsiniz.
 • Bütün sürücü bilgileriniz tek yerde toplanacağı için filonuzda neler olduğuna rahatça hakim olabilirsiniz.

Araç Takip Sistemi Nedir?
Temelde bir araç takip sistemi; araçların yerlerini izlemede size yardımcı olmak için araçlarınıza veya iş makinelerinize yerleştirilen küçük bir elektronik cihazdır. Araç takip sistemleri, aracın yerini saptamak için genellikle Global Konumlandırma Sistemi (GPS) kullanır. Bunun yanında pazarda radyo frekansını kullanan sistemler de bulunur. GPS veya radyo frekansı üzerine dayalı bir araç takip sistemi kullanma tercihi tamamen sizin ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Eğer bir Filo yöneticisiyseniz, uydu takip sistemi olarak bilinen GPS servisini tercih etmelisiniz. GPS takip sistemi ürünleri bir çok aracı izleyebilir ve edindiği bilgileri direkt olarak bilgisayarınıza iletebilir. Aracınız nerededir, seyahat etme hızı nedir, motoru hangi devirde çalışıyor, zorlanıyor mu, bozulacak mı? Bu sorular hakkında size bilgi verebilir; böylece sizde sürücülerinizi doğru sürüş tekniği konusunda yönlendirebilirsiniz. Böylece sürücünüz yakıt tasarrufu sağlayabilir ve aracın yıpranmasını minimize edebilir.

Araç Takip Sistemi Nasıl çalışır

GPS sistemi ile ilgili hatırlanması gereken önemli bir nokta şudur ki; araçlar uydu sistemiyle izlenmektedir ve uydular izlemek için aracı görmek zorundadır. Eğer araç bir garaja, tünele ya da bir binaya girdiyse, araç takip sistemi aracın ne yaptığını bilmenize izin veremeyebilir. Araçlar büyük binalarla dolu bir alandayken, görüntüler kesintiye uğrayabilir. Bu konuyu çözmek için bazı araç takip sistemleri hem aktif hem de pasif olarak çalışırlar.

”Aktif” ve ”Pasif ‘’ Araç Takip Sistemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?
Araç takip sisteminin çeşitli türleri vardır fakat genellikle ya aktif ya da pasif olarak kategorize edilir.

Aktif araç takip sistemi: Aktif izleme GPS konumuzu, araç hızını, yönünü ve bunun yanı sıra izleme tertibatının olaylarını (motorun ve kapıların açılıp kapanması gibi) bir araya toplar. Bu bilgi, gerçek zamanlı olarak veri merkezi hücreseli veya uydu şebekeleri yoluyla bir bilgisayara veya veri merkezine iletilir.

Pasif araç takip sistemi: Pasif izleme cihazları da aktif izleme cihazlarıyla aynı bilgileri depolayacaktır. Araç cihazı verilerinizi bilgisayara aktarabilir veya bazı pasif izleme sistemleri gelişim için kablosuz olarak çevrilebilir. Hem aktif hem pasif izlenim becerilerini birleştirecek araç izleme cihazları da vardır. Bu sistem daha faydalıdır, çünkü eğer hücresel ağ mevcut değilse aktif izleme sistemi pasif moda geçer ve sonra sistem ile alakalı verileri saklar.

Neden Araç Takip Sistemi Kullanmalıyım? 
Filo yönetimi için: Eğer bir Filo yöneticisiyseniz, araç takip sistemleri güzergahınızın planlanması ile sevk ve dağıtım çalışmalarınızda paha biçilemez bir yardım sağlayacaktır. Ancak tüm faydaları filo yönetimi ile ilgili değildir, araç takip sistemlerinin birçok başka kullanım alanı vardır.

Satış ekibi için: Eğer bir satış ekibi yönetiyorsanız, ani bir ziyaret talebi alma olasılığınız vardır. Bu durumda bölgeye kim daha yakın tespit edebilirsiniz. Eğer satış elemanınız bölgeye hakim değilse, onu yönlendirebilirsiniz. Böylece araçlarda geçirilen süre kısalır ve müşterinize daha çok vakit ayırabilirsiniz ve üretkenlik artar.

Araç Takip sistemi avantajları

Güvenli teslimatlar için: Eğer çok kıymetli şeyleri taşıyorsanız, ürünün yolculuğunu yakından izlemeniz gerekir. Araç takip sistemi ile yapacağınız izleme sonucunda, aracın istenmeyen yerlerde durmadan hedefine ulaştığından emin olabilirsiniz. Bu hem sizin imajınız için, hem de sigorta için önemlidir. Böylece bütün önlemlerin alındığını göstermiş olursunuz. Örneğin araçların ısılarını takip ederek, taşınan ürünlerin maddi kayba uğramadan teslimat noktalarına ulaştığını bilirsiniz.

Nakliye şirketleri için: Bir nakliye şirketi veya büyük römorkları olan bir lojistik şirketi olarak, araç rakip sistemini kullanarak, araçlarınız istenilen yere zamanında ulaştı mı öğrenebilirsiniz. Eğer müşterilerinizden bir gecikme uyarısı alırsanız, araçlarınızın yerini biliyor olacağınız için, sürücünüzü kolayca yönlendirebilirsiniz.

Saha servis mühendisleri için: Eğer bir saha servis şirketi işletiyorsanız (tamir yahut bakım mühendisleri filosu da olabilir), araç takip sistemini kullanarak programlarınızı ve müşteri ziyaretlerinizi planlayabilirsiniz. Bir geç kalınma durumunda, hemen yakınlık durumunu öğrenebilir yakındaki bir ekipten destek istemek için takip edebilirsiniz.

Sürücünüzü izlemek ve korumak için: Araç takip sistemi sayesinde sürücü davranışlarını ve deneyimlerini izleyebilir ve yeni sürücülerin eğitim sürecinde bu deneyimlerden faydalanabilirsiniz. Ek olarak araç takip sistemleri sürücü güvenliği özelliği de taşırlar. Bazılarında panik butonu vardır. Bu buton sayesinde size bir mesaj yahut bir telefon çağrısı gönderilir ve siz problemin nerde olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz. Ayrıca sistem aracın kontrol dışı hareketini de bildirir, böylece yardım çağırabilir ve gerekli merkezlere aracın yerini bildirebilirsiniz.

Büyük bir araç filonuz yoksa bile araç takip sistemi standart bir araç alarmına göre çok daha koruyucudur. Üstelik sigorta şirketiniz size ek bir koruma yaptığınız için primlerinizi indirmeyi de teklif edecektir.

Araç Takip Sisteminin Diğer Destekleri Nelerdir? 
Araçlarınızı takip edebilmek için çok daha büyük bir kontrol ekosistemine ihtiyacınız vardır. Örneğin bölge tanımlama olarak adlandırılan sistemler sizlere yardımcı olur. Tarafınızdan bir alan belirlenir ve eğer sürücünüz bu alanın dışına çıkarsa ihlali gösteren bir uyarı belirir. Sonra siz neden alan dışına çıktığını sormak için sürücünüzle iletişime geçebilirsiniz. Bu basit sistem ile bütün filonuzun nerede, ne zaman, ne yaptığını bilirsiniz. Yani işinizi, sürücünüzün iddiaları yerine elinizdeki kayıtlar ile kontrol altına alırsınız. Şirket politikanız gereği sürücülerinize araçları şahsi kullanımları için de verebilirsiniz.

Araç takip sistemi ile, çalışanlarınızın bu politikanızı suistimal edip etmediklerini takip edebilirisiniz. Sistem araçlarınızın genel durumları ve konumları ile ilgili de yardım sağlar. Araçlarınızda herhangi biri, bir problem yaşadığında, bu problemin yaşandığı esnada araç neredeydi, nasıl kullanılıyordu, hepsini öğrenebilirsiniz. Eğer bir park faturanız veya trafik cezanız gelirse; hangi araç ile hangi sürücü, ne kadar park yapmış ve hangi kuralı ihlal etmiş kolayca bulabilirsiniz.

Araç Takip sistemi nedir

Araç takip sistemini tam manasıyla kullanırsanız, işinizi her alanda geliştirebilirsiniz. Müşterilerinizi mutlu edersiniz çünkü daha etkili ve güvenilir bir servis sistemine sahip olmuş olursunuz. Onları ürünleri ile ilgili devamlı bir bilgi ağı ile bilgilendirebilirsiniz. Ayrıca satış ekibiniz güvende olacaktır. Çünkü araç takip sistemi ile hem filonuzu daha etkili ve hızlı kontrol edebilir, hem de elemanlarınızın ve araçlarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde finans müdürünüzü de azalan masraflar ile mutlu edebilirsiniz.

Karar Verebilmek İçin Bir Araç Takip Sistemi Şirketinden Hangi Bilgileri Almam Gerekli?
Araç takip sistemi satın almadan önce, bu sistemi tam olarak ne için aldığınızı ve neye ihtiyacınız olup olmadığını bilmeniz gerekir. Eğer ne istediğinizi biliyorsanız, size ilgili çözümü sunabilecek bir tedarikçi bulmanız gerekir. Müstakbel araç takip sistemi şirketinize sorabileceğiniz bazı sorular hazırladık;

 • Araç takip sisteminizin kapsamı nedir? Bütün ülkeyi kapsıyor mu? Karanlık bölgeler var mı, varsa nereler? Eğer siyah noktalar var ise araç takip sistemi bunun için bir data tutuyor mu ve ne kadar süre?
 • Eğer araçlarınız yurtdışına çıkarsa, sistem kayıt tutmaya ve takip etmeye devam eder mi? Ekstra ne kadar ödememiz gerekir?
 • Teknik destekten kim sorumlu? Servis sözleşmesi nasıl olacak, şirket sizin için bir servis sağlıyor mu? Bu sorular çok önemli, çünkü çoğu hizmet sağlayıcısı ürünleri ya kiralıyor ya da taşeronluk yapıyor.
 • Sözleşme şartları neler?  Bir ila beş yıllık olabilir. Teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini göz önünde bulundurursak, ürünlerinin gelecek içinde bizi koruduğunu öğrenmelisiniz. Ürünlerin yazılımlarında güncelleme yapıyorlar mı diye sormalısınız.
 • Aylık ödemeler, kurulum ücreti, güncelleme ücreti gibi ne tür ödemeler yapacağınızı ve bunların dışında ek ödeme alma durumları olan hizmetlerini yani araç takip sistemi fiyatını öğrenmeniz gerekir. Mesela data transferinden ücret talep ediyorlar mı?
 • Araçlarınızdaki donanımı değiştirmek istediğinizde veya bir şeyler onarılması gerektiğinde standart ödeme dışında bir ödeme talep ediyorlar mı?Referansları neler? Hizmet verdiği bir müşterisi ile konuşup memnuniyet durumunu öğrenebilirsiniz.

Araç takip sistemi temsilcinizin bütün olasılıkları anlattığından emin olun ve size yazılı bir sunum vermesini isteyin. Böylece gerekli bütün bilgilere ve bütün fiyatlandırmaya hakim olmuş olursunuz.